False

Mistrem republiky ve vyprošťování je jednotka z Březové nad Svitavou

Sport/Výsledky soutěží/Celostátní

09.10.2019 | Olomouc/ Olomoucký kraj
Mistrem republiky ve vyprošťování je jednotka z Březové nad Svitavou
Pomačkaný vrak auta zdeformovaný kolem traktoru a uvnitř uvězněná zraněná žena. 
 

To byl jeden ze scénářů, které musela řešit čtyřčlenná družstva na V. Mistrovství ČR JSDHO ve vyprošťování u dopravních nehod, které se konalo v sobotu v Olomouci na parkovišti u Galerie Šantovka.

Úkolem velitelů družstev bylo vyřešit, jak bezpečně, efektivně a rychle vyprostit osobu pomocí hydraulických rozpínáků a nůžek a poskytnout jí předlékařskou první pomoc. Týmy měly na rozlousknutí zapeklitých a těžkých scénářů, které mají simulovat reálné podmínky při dopravních nehodách, časový limit 20 minut. Rozhodčí hodnotili taktiku zásahu, techniku i charakter první pomoci. S náročným zadáním si nejlépe poradil tým z Březové nad Svitavou v Pardubickém kraji. Druhou příčku získalo družstvo ze Zbirohu v Plzeňském hejtmanství a třetí pak Rumburk z Ústeckého kraje. Tým z našeho kraje, jednotka dobrovolných hasičů z Přerova, skončila devátá.

Kromě soutěže hasiči HZS Olomouckého kraje pro návštěvníky i přes nepříznivé a deštivé počasí připravili bohatý doprovodný program. Lidé si mohli prohlédnout moderní hasičskou zásahovou techniku, včetně hasičského speciálu Titan, který je určen pro zásahy v rizikových oblastech s vysokým stupněm ohrožení. Má pancéřovanou kabinu i zodolněnou nástavbu a konstrukci podvozku. K dispozici byl trenažér společnosti Besip nebo třeba opilecké brýle. Diváci si mohli také prohlédnout sanitku zevnitř, elektromobil e-tron nebo potěžkat nejnovější hydraulické nůžky či rozpínáky.

Soutěžnímu klání v pátek předcházel seminář, který měl za úkol prohloubit znalosti, dovednosti a připravenost jednotek dobrovolných hasičů na reálné zásahy u dopravních nehod. Série přednášek se zaměřila především na bezpečnost hasičů při zásazích. V. ročník MČR JSDH obcí ve vyprošťování u dopravních nehod a odborný seminář pro účastníky byl financován z dotace z rozpočtu České republiky poskytnuté prostřednictvím MV GŘ HZS ČR. Děkujeme také všem ostatním partnerům, bez jejichž podpory by se soutěž nemohla uskutečnit, a těšíme se na další spolupráci.

Více fotografií i videí najdete na našem facebookovém profilu zde.

Kompletní výsledky najdete zde.

Zdroj: por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí 
HZS Olomouckého kraje
T: 777 420 107
T: 950 770 039
M: lucie.balazova@hzsol.cz
M: mluvci@hzsol.cz
1