Vědci něco našli na Uranu: Šokující tajemství odhalena

Žhavé aktuality/Kuriozity

11.06.2024 | Svět
Vědci něco našli na Uranu: Šokující tajemství odhalena

Tento objev nás přibližuje k pochopení naší sluneční soustavy.

Vědci jsou šokováni, když zjistí, že pod modrým rouchem Uranu se skrývají hlubiny plné metanu. Tento neočekávaný objev zpochybňuje dosavadní představy o této vzdálené planetě a vrhá nové světlo na obry Sluneční soustavy.

Předchozí výzkumy se domnívaly, že Uran je složen převážně z vodíku a hélia a s určitým množstvím metanu. Nejnovější studie však ukázaly, že množství metanu je mnohem vyšší, než se dříve myslelo.

Překvapením je nejen množství metanu, ale také skutečnost, že tento plyn není plynný, ale zmrzlý jako hustý mléčný koktejl. Tento zmrzlý metan se skrývá v jádru planety.

Tým vědců analyzoval data shromážděná sondou Voyager 2 a učinil tento překvapivý objev. Voyager 2 je jedinou sondou, která navštívila Uran v 80. letech 20. století. V té době si vědci mysleli, že planeta je celá ledová.

Vědci NASA vytvořili stovky tisíc modelů nitra Uranu a dospěli k závěru, že modely bohatší na metan lépe odpovídají údajům o hmotnosti a velikosti planety. Tento objev by mohl způsobit revoluci v našem chápání Uranu a naznačuje, že obrovské množství metanu hrálo klíčovou roli při formování planety.

O Uranu, který je od Země vzdálen 3 miliardy kilometrů, toho moc nevíme. Vědci nyní pracují na lepším pochopení přítomnosti metanu uvnitř planety a zkoumají, jak ovlivňuje strukturu a vývoj Uranu. Další studie by nám mohly pomoci lépe porozumět obřím planetám ve Sluneční soustavě, jako je Neptun, a poskytnout pohled na to, jak planety vznikají.

Zdroj a foto: 
smechlapi.noviny.sk